Strona główna Kalendarz wydarzeń 3 maja Święto Paniagi w Rzeszowie w klimatach chorwackich

3 maja Święto Paniagi w Rzeszowie w klimatach chorwackich

W 2019 roku Święto Paniagi w Rzeszowie zostanie zorganizowane po raz szesnasty, a motywem przewodnim imprezy będzie Chorwacja i miasto Split, z którym Rzeszów podpisał umowę o partnerstwie w 2018 roku.

Z okazji Święta Paniagi mieszkańców będzie czekać mnóstwo atrakcji kulturalnych, rozrywkowych i muzycznych. – W centrum Rzeszowa ustawione zostaną cztery sceny. Pierwsza z nich będzie przy kościele farnym, druga przy fontannie multimedialnej, trzecia na rynku, czwarta na dziedzińcu budynku Radia Rzeszów – informuje Katarzyna Pawlak.

Na scenie przy Kościele Farnym już od godz. 12 odbywać się pokazy, koncerty i występy artystyczne. To właśnie stamtąd ruszy też korowód taneczny przez całą ul. 3 Maja aż do Fontanny Multimedialnej, gdzie z kolei zaprezentują się lokalne zespoły taneczne.

Wieczorem na Rynku (godz. 19) rozpocznie się koncert finałowy Święta Paniagi. Zostaną zaprezentowane fragmenty opery „Straszny dwór” w reżyserii prof. Ryszarda Cieśli i wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie pod dyrekcją Marty Kluczyńskiej oraz absolwentów i studentów Wydziału Wokalno – Aktorskiego Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.

Pokazy plenerowe

W fosie Zamku Lubomirskich będzie można podziwiać m.in. pokazy snycerstwa i metaloplastyki, a na ul. 3 Maja: pokaz oraz warsztaty wykonywania naczyń glinianych, wystawę plakatów, prezentację patrolu konnego i motocykla policyjnego Harley – Davidson. Czas umilą szczudlarze, kuglarze, żonglerzy, mimowie, a także balonowe figurki i ogromne bańki. Nie zabraknie też poczęstunku dla rzeszowian.

Jarmark rękodzieła i wystawy

Tradycyjnie w ramach Święta Paniagi przy al. Lubomirskich odbędzie się Jarmark Rękodzieła i Produktów Regionalnych.

Będzie można zobaczyć m.in. wystawy: „Chorwacja – natura, kultura, dziedzictwo”, „Rzeszów kiedyś i dziś”, „Rzeszowskie historie zapisane w drewnie” i #paintingsamerica, podczas której po raz pierwszy zaprezentowane zostaną najnowsze obrazy artysty Piotra Szczura, powstające w ramach monumentalnego, wciąż otwartego cyklu MADE IN USA.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here