Wczoraj w Rudniku nad Sanem, został uruchomiony kolejny na Podkarpaciu Punkt Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem. Działalność punktów finansowana jest przez Fundusz Sprawiedliwości. Do tej pory Wiceminister Sprawiedliwości Marcin Warchoł z Funduszu Sprawiedliwości wyasygnował na ten cel  kwotę blisko 5 mln złotych.

-Pomocy na tutejszym terenie udzieliła nam diecezja sandomierska, która wskazała diecezjalną Caritas do obsługi punktów pomocy. Oparliśmy się na Caritasie, instytucji charytatywnej i sprawdzonej. Bezpośredni nadzór nad projektem sprawuje dyrektor Caritasu,  ks. Bogusław Pietusza– powiedział Wiceminister Marcin Warchoł.

Od kwietnia na Podkarpaciu budowana jest sieć wsparcia

Do tej pory na terenie Podkarpacia udało się uruchomić łącznie 7 Punktów Pomocy Pokrzywdzonych Przestępstwem.

Ośrodki oferują bardzo wszechstronną pomoc osobą pokrzywdzonym i ich najbliższym. Jak powiedział Wiceminister Marcin Warchoł- obejmuje ona szerokie spektrum wsparcia, od bonów żywnościowych, po leki nierefundowane, od leczenia po naukę. Jest to pomoc psychologiczna, pomoc prawnika, 24 godzinna infolinia, z którą każdy poszkodowany może się skontaktować z prośbą o potrzebną pomoc.

Ministerstwo przeznaczyło 325 mln złotych

Ministerstwo Sprawiedliwości planuje do końca 2021 roku przeznaczyć w całym kraju na sieć ośrodków i punktów pomocy kwotę  325 mln złotych. Pieniądze te są obecnie wydawane na pomoc osobom pokrzywdzonym w różny sposób, a szczególnie dotyczy to przemocy w rodzinie, ofiar wypadków samochodowych czy oszustw finansowych. Skala jest duża, bo w kraju rocznie popełnianych jest 200 tys. przestępstw.

500 miejsc noclegowych w Stalowej Woli

Istotną część pomocy dla ludzi zagrożonych przemocą domową stanowią noclegi. W samej Stalowej Woli utworzono w ramach Projektu Pomocy Pokrzywdzonych Przestępstwem aż 500 miejsc noclegowych.

Bezpłatna pomoc dla każdej ofiary przestępstwa

Co najważniejsze na pomoc może liczyć każda osoba, która została pokrzywdzona przez działania osób nieuczciwych, oszustów, często wyrachowanych lichwiarzy. Przykładem wszechstronnego wsparcia nowo powstałych ośrodków, jest starsza mieszkanka Bojanowa. Została ona wykorzystana przez grupę lichwiarzy, którzy zajmowali się sprzedażą „garnków na pokazach”. Przestępcze zabiegi jakie stosowali, spowodowały, że pokrzywdzona poniosła stratę na wiele tysięcy złotych. Jednak dzięki wsparciu Ośrodka Pomocy Osobą Pokrzywdzonym Przestępstwem, została udzielona jej szybka i co najważniejsze bezpłatna  pomoc prawna, co z kolei pozwoliło jej wydostać się z problemu– jak podkreślił Wiceminister Marcin Warchoł.

Współpraca Ministra z Caritasem dla najmłodszych

Wiceminister wczoraj odwiedził również, w ramach akcji Tornister Pełen Uśmiechów Ośrodek Rehabilitacyjno-Adaptacyjny Caritas w Bojanowie, gdzie trwa II turnus kolonii dla dzieci pokrzywdzonych różnymi rodzajami przestępstw. Podczas wizyty przekazał dzieciakom wyprawki szkolne.

O Ośrodku w Bojanowie mówi Simona Wójtowicz, koordynator Okręgowego Ośrodka Pomocy w Stalowej Woli: Mamy doskonałych psychologów, psychoterapeutów, którzy pomagają dzieciom walczyć z ich najróżniejszymi traumami i problemami. Ośrodek oferuje dla dzieci wiele atrakcji oraz form spędzania wolnego czasu.

Przypomnijmy, że Ośrodek Rehabilitacyjno-Adaptacyjny Caritas w Bojanowie dysponuje 60 miejscami w dziesięciu nowych, całorocznych domkach. W nowoczesnej stołówce smacznie i zdrowo pożywi się 120 osób. W Ośrodku znajduje się sala multimedialna na konferencje, sympozja oraz szkolenia dla 150 osób.

Jeśli jesteś osobą pokrzywdzoną przestępstwem, potrzebujesz wsparcia

NIE CZEKAJ! SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Przyjdź lub zadzwoń, tel. 530 310 340

Oferujemy nieodpłatnie pomoc osobom pokrzywdzonym przestępstwem w formie:

 • całodobowego dyżuru telefonicznego, tel. 530 310 340
 • pomocy osoby pierwszego kontaktu w Okręgowym Ośrodku Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem oraz w Lokalnych Punktach
 • pomocy tłumacza w porozumieniu się z przedstawicielami organów administracji publicznej, organów ścigania oraz w tłumaczeniu dokumentacji
 • pomocy prawnej, w tym alternatywnych metod rozwiązywania konfliktów
 • pomocy psychologicznej
 • pomocy psychoterapeutycznej i psychiatrycznej
 • pomocy materialnej, w tym:
 • organizowaniu i finansowaniu kursów podnoszących kwalifikacje zawodowe
 • organizowaniu turnusów kolonijnych dla dzieci i młodzieży
 • pokrywaniu kosztów żywności lub bonów żywnościowych
 • pokrywaniu kosztów zakupu środków czystości i higieny osobistej
 • pokrywaniu kosztów zakupu bielizny, odzieży i obuwia
 • pokrywaniu kosztów czasowego zakwaterowania lub schronienia

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here