Strona główna Ciekawostki Uczniowie niżańskich szkół wśród najlepszych wynalazców w Polsce i na świecie

Uczniowie niżańskich szkół wśród najlepszych wynalazców w Polsce i na świecie

Uczniowie niżańskich szkół: Liceum Ogólnokształcącego i tak zwanego Elektryka, znaleźli się w ścisłej czołówce wynalazców w Polsce i na świecie.

Leczenie chorych organów człowieka

Katarzyna Chrapko reprezentująca Liceum im. Stefana Czarnieckiego została uhonorowana Dyplomem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za pracę dotyczącą badań nad wykorzystaniem zmodulowanego, widzialnego światła niskoenergetycznego, generowanego przez diody LED, do bezinwazyjnego leczenia chorych organów człowieka.

Energia na odległość i zamek dla niepełnosprawnych

Regionalne Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku uhonorowano natomiast za dwa projekty. Twórcami „Urządzenia do przesyłania energii elektrycznej na odległość” są Wojciech Pawłowski, Paweł Żurawski i Piotr Żurawski. Natomiast „Centralny zamek do drzwi dla osób niepełnosprawnych” opracowali uczniowie Rafał Kutyła i Adrian Szabat. Szkoła otrzymała także statuetkę za osiągnięcia wynalazcze na arenie międzynarodowej w latach 2016-2017.

Niżańskich wynalazców uhonorowano na XXIV Giełdzie Wynalazków Stowarzyszenia Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów.

Warto wspomnieć, że w tegorocznej cyklicznej imprezie upowszechniającej naukę, udział wzięło stu wynalazców z polskich uczelni, instytutów badawczych oraz twórców indywidualnych. Większość z nich stanowią autorzy pomysłów w dziedzinie inżynierii materiałowej, rolnictwa i elektroniki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here