niedziela, Styczeń 26, 2020
Strona główna Gorące tematy Będą kary dla niedbale segregujących śmieci

Będą kary dla niedbale segregujących śmieci

Rzeszowscy radni wczoraj, zgodzili się na to, aby osoby, które zadeklarowały segregowanie odpadów, a tego nie robią mogły być karane podwyższeniem opłat.

Różnica w opłatach za śmieci posegregowane i nieposegregowane jest w Rzeszowie spora. Przykładowo czteroosobowa rodzina mieszkająca w domu jednorodzinnym i segregująca odpady płaci miesięcznie 66 zł. Jeśli nie zdecydowała się na segregację i oddaje tylko śmieci zmieszane, płaci już 99 zł. Zdarzają się przypadki, że niektórzy mieszkańcy, pomimo zadeklarowania segregacji, tego nie robią. Dlatego też miasto postanowiło wprowadzić kary dla takich osób.

Nowe zasady od stycznia

Radni zwracali uwagę, że nie będzie problemu ze stwierdzeniem, czy odpady segregują mieszkańcy domów jednorodzinnych. Trudniej będzie w przypadku zabudowy wielorodzinnej. – Bo jeśli mieszka tam 100 rodzin i 90 stosuje się do zasad, a 10 nie, to odpowiedzialność poniosą wszyscy. Każda z tych rodzin, czy zawiniła czy też nie  będzie musiała płacić te podwyższone opłaty. Kto ma na osiedlu pilnować, czy wszyscy mieszkańcy segregują odpady? – mówili radni. – Zgodnie z prawem odpowiada za to zarządca osiedla. My nie mamy na to wpływu – mówił wiceprezydent. Radni ostatecznie zgodzili się na wprowadzenie podwyższonych opłat dla tych, którzy zadeklarowali segregację, a tego nie robią. Te nowe zasady będą obowiązywać od 1 stycznia 2020 roku. – Z tym, że prawdopodobnie będzie tak, że jeśli po raz pierwszy pracownicy firmy odbierającej śmieci stwierdza ich niesegregowanie i zrobią dokumentację fotograficzną, to będzie ostrzeżenie. Wyższe opłaty będą wprowadzane, gdy sytuacja w danym miejscu się powtórzy – mówili rzeszowscy urzędnicy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here