Strona główna Najnowsze informacje Były marszałek Mirosław Karapyta skazany na więzienie

Były marszałek Mirosław Karapyta skazany na więzienie

Sąd Okręgowy w Przemyślu skazał na trzy lata pozbawienia wolności byłego marszałka województwa podkarpackiego Mirosława Karapytę za przyjmowanie korzyści majątkowych oraz wykorzystanie seksualne kobiety pod presją gróźb. Rozprawa miała charakter apelacyjny.

Ponad rok temu były polityk skazany został na cztery lata, ale w wyniku apelacji sąd zmienił kwalifikację jednego z czynów: zamieniając gwałt na inną czynność seksualną. Były marszałek dopuszczał się tych czynów grożąc Dorocie C., że jeśli nie będzie mu ulegać, nie ukończy studiów i straci pracę.

Za ten czyn sąd wymierzył mu karę jednego roku i sześciu miesięcy pozbawienia wolności, dokładając rok i cztery miesiące za przyjmowanie korzyści majątkowych.

Agenci CBA weszli do domu i biura ówczesnego marszałka w kwietniu 2013 roku. Jak wówczas informowali śledczy, pod lupą służb znalazły się m.in. dotacje i polityka zatrudnienia w urzędzie. Lubelska prokuratura kilkukrotnie przedłużała śledztwo i uzupełniała zarzuty – w sumie postawiła ich 16.

Korupcyjne zarzuty dla jednego z najważniejszych polityków Podkarpacia wywołały prawdziwe polityczne tsunami. Mirosław Karapyta zapewniał, że jest niewinny i nie zamierza odejść ze stanowiska marszałka. Taką decyzję podjęli jednak radni, a koalicja PO-PSL-SLD straciła władzę w województwie. Od tego czasu minęło siedem lat, Mirosław Karapyta swojego stanowiska nie zmienił.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here