Moda, ekologia, świadomość, dziura ozonowa  z jednej strony stereotypy, normy, raporty, ustawy, WHO z drugiej. Co łączy takie duże ośrodki jak Sofia, Kraków, Katowice z mniejszymi i większymi miejscowościami Podkarpacia takimi jak chociażby Stalowa Wola, Mielec, Nisko i Ulanów.

Otóż nie są to pineski na mapie podróżnika  ‚trendsettera‚ mającego milony followersów na Instagramie tylko powracający jak bumerang temat kiepskiego stanu powietrza  w naszej małej ojczyźnie.

Według raportu WHO w Polsce znajduje się połowa z 30 najbardziej zanieczyszczonych miast w  Europie, prym w tym niechlubnym rankingu wiedzie Żywiec i Pszczyna. Ten sam raport informuje, że  33 polskich miastach z 50 najbardziej  zanieczyszczonych miast starego kontynentu zmaga się ze smogiem (SMOG zjawisko atmosferyczne powstające w wyniku wmieszania się powietrza z dymem i spalinami. Etymologia pojęcia smog wskazuje na połączenie słów smoke (dym) i fog (mgła). Główną przyczyną zanieczyszczenia jest wykorzystywanie do ogrzewania domów węgla w okresie zimowym.

W Stalowej Woli i Nisku zatruwa nas aluminium

Smog i zanieczyszczenia to nie tylko problem dużych miast, ale również mniejszych. Seria artykułów z  2015 roku, które ukazały się w stalowowolskich mediach, pokazywała, że o ile zastosowanie nowoczesnych rozwiązań ograniczyło trucie z powszechnie uznawanych za trucicieli zakładów,  o tyle pojawiła się potrzeba dopilnowania potencjach nowych trucicieli, których mieszkańcy Stalowej Woli wskazywali w dużej koncentracji zakładów z branży aluminium. Odlewnie, lakiernie i zakłady przerabiające szeroko pojęte odpady przemysłowe (wkrótce także spalarnia śmieci) i  skutki uboczne ich działalności  utrudniają  a wręcz  skracają życie mieszkańców.

Krócej żyjemy i nie reagujemy

Czyżby naturalną konsekwencją były pozwy zbiorowe, pewnie nie bo Stalowa Wola nie leży w USA, a środki wywalczone na odszkodowania wcześniej wyparowałyby pewnie na Ukraine lub do Chin. Co niepokojące wg Raportu O Stanie Zdrowia Społeczeństwa statystyczny Polak żyje 74 lata, a Polka 81.8 lat w Stalowej Woli 68 i 77 (za Memento 2018).

Tematy ekologiczne podczas bieżacej kampanii wyborczej na Podkarpaciu, za wyjątkiem Mielca wydaje się że zostały zamiecione pod dywan. Nawet instalacja stacji pomiarowej zanieczyszczeń, której czytelność  prezentowanych wyników, odpowiada  bardziej  pogrzebom naukowym niż codziennemu informowaniu o stanie powietrza. Będziemy oczywiście do tego tematu wracać.

 

Joanna Maślach

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here