Strona główna Najnowsze informacje Czy Rzeszów będą czekały już niedługo kolejne wybory?

Czy Rzeszów będą czekały już niedługo kolejne wybory?

Czy w Rzeszowie będą przedterminowe wybory samorządowe? Taki scenariusz jest możliwy, jeśli dojdzie do połączenia Rzeszowa i gminy Krasne. Tę ostatnią odwiedzili niedawno dwukrotnie ważni podkarpaccy politycy PiS, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro oraz wiceminister Marcin Warchoł.

Przyłączenie do Rzeszowa całej gminy jest jednym z największych marzeń prezydenta Rzeszowa Tadeusza Ferenca.

– Przyłączając całą gminę, miasto zyskuje dużo terenu. Istotny jest jednak także bonus, który państwo wypłaca z okazji połączenia się dwóch gmin. To duże pieniądze – jak liczyliśmy, w przypadku połączenia z gminą Krasne w grę wchodzi ponad 100 mln zł. Te pieniądze byłyby zainwestowane w całości w przyłączane tereny – mówi Tadeusz Ferenc.

Prezydent próbował kilkakrotnie połączyć miasto z sąsiednimi gminami. Wnioski dotyczyły gmin Trzebownisko i Krasne, były też plany dotyczące Boguchwały. Nic z tego nie wyszło. Zabrakło przede zgody mieszkańców gminy na połączenie z Rzeszowem.

Władze miasta o zmianę granic starają się co roku. W tym roku wnioski dotyczyły włączenia m.in. Pogwizdowa Nowego, Malawy i części Racławówki. Rada Ministrów w lipcu nie zgodziła się jednak na włączenie tych miejscowości.

Nieoczekiwany przełom w sprawie

Rzeszów nie składa jednak broni. Prezydent liczy, że rząd przed końcem tego roku zmieni zdanie. Mają w tym pomóc rozmowy prowadzone m.in. z ministrem Zbigniewem Ziobrą i jego zastępcą Marcinem Warchołem. Nieoczekiwanie może się także okazać, że nastąpi przełom w sprawie połączenia miasta z gminą Krasne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here