Strona główna Ciekawostki Jedyna Wiejska Szkoła Muzyczna na Podkarpaciu

Jedyna Wiejska Szkoła Muzyczna na Podkarpaciu

Rodzice uczniów z Dydni mogą się cieszyć z nowego budynku Szkoły Muzycznej, jedynej tego typu placówki na Podkarpaciu.

Dzięki dwóm milionom złotych udało się spełnić marzenia i po pięciu latach generalnych remontów Szkoła Muzyczna w Dydni mieści się w klimatycznym 120 letnim budynku, którego zazdroszczą dyrektorzy innych tego typu placówek z całego kraju.

Szkoła Muzyczna w Dydni to jedyna Wiejska Szkoła Muzyczna na Podkarpaciu. O jej otwarcie miejscowa społeczność zabiegała 5 lat Na jej siedzibę przeznaczono 120 letni, zrujnowany budynek po Szkole Powszechnej.

Elżbieta Przystasz, dyr. Szkoły Muzycznej I stopnia w Dydni – Wymieniliśmy stropy, wybudowaliśmy od nowa klatki schodowe, drzwi, okna, ściany wewnętrzne ogrzewanie wodę, no wszystkie media.

Generalny remont kosztował około 1.700 tysięcy złotych. Pieniądze pozyskiwano z różnych programów Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Kolejnych 300 tysięcy, wydano na wyposażenie szkoły w instrumenty i meble. Efekt tych działań budzi zachwyt dyrektorów podobnych placówek.

Beata Miętka, dyr. Szkoły Muzycznej w Czasławiu woj. Małopolskie – Ja generalnie jestem zachwycona tym co zobaczyłam bardzo, bardzo, mi się podoba. Podoba mi się projekt tego, że jest to w takim stary miejscu budynku dworku.

W stylowych wnętrzach, aranżowanych z myślą o wrażliwości estetycznej przyszłych artystów muzyków, uczy się ponad 150 uczniów. Wielu z nich już stawało na różnych stopniach podium konkursów muzycznych także poza granicami.

Jerzy Adamski, wójt Dydni – To jest nobilitacja dla całego środowiska i to jest ogromna na to szansa, wszyscy na to zwracają uwagę, a ten budynek ponad 100 letni, który 20 lat stał nieczynny czekał jakby na coś takiego jak szkoła muzyczna.

Na nową siedzibę dla szkoły, czekali przede wszystkim jej uczniowie

Filip Siwiecki, uczeń Szkoły Muzycznej w Dydni – Mam większą salę do ćwiczeń jest ładniejsza wyremontowana bo była kiedyś staruszką, która była po porostu zniszczona.

Paulina Zubel, uczennica Szkoły Muzycznej w Dydni – W nowej szkole mam nowy ładny duży fortepian, lekcje też się odbywają w nowej ładnej sali.

Z okazji uroczystego przekazania szkoły do użytku, uczniowie dali popis swych umiejętności muzycznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here