Strona główna Najnowsze informacje Kolejni ochotnicy zostaną wcieleni do Obrony Terytorialnej

Kolejni ochotnicy zostaną wcieleni do Obrony Terytorialnej

Prawie 100 ochotników zostanie jutro (14 lipca) wcielonych do 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego. Brygada liczy już ponad 3,6 tys. żołnierzy. Składa się z pięciu batalionów.

Rzecznik zaznaczył, że podczas szkolenia w ośrodku poligonowym Wojsk Lądowych w Nowej Dębie instruktorzy największy nacisk położą na naukę praktycznych umiejętności posługiwania się bronią, zasad zachowania na polu walki, przetrwania w trudnych warunkach oraz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej czy też topografię.

– Szkolenie taktyczne integruje wszystkie inne przedmioty. Jego priorytetem jest szkolenie strzeleckie, w tym nauka budowy i eksploatacji broni oraz bezpieczne i efektywne posługiwanie się karabinkiem. W ostatnim dniu żołnierze odbędą egzamin końcowy na „pętli taktycznej”. Szkolenie podstawowe zakończy przysięga wojskowa – mówił por. Sura.

3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług” została powołana w pierwszym etapie tworzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Dowództwo Brygady stacjonuje w Rzeszowie, natomiast pięć batalionów rozmieszczono w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Jarosławiu i Sanoku.

– W 3. Podkarpackiej Brygadzie OT służy przeszło 3,6 tys. żołnierzy. Ponad 32 proc. z nich ma wyższe wykształcenie, a około 53 proc. wykształcenie średnie – zaznaczył rzecznik.

Wojska Obrony Terytorialnej to poza Wojskami Lądowymi, Siłami Powietrznymi, Marynarką Wojenną oraz Wojskami Specjalnymi – piąty rodzaj sił zbrojnych. Ich formowanie w Polsce rozpoczęło się na początku 2017 r. Docelowo przewiduje się sformowanie 17 brygad OT; dwóch w woj. mazowieckim i po jednej w pozostałych województwach. Obecnie w strukturach WOT pełni służbę 10 tys. żołnierzy, z czego 18 proc. stanowią żołnierze zawodowi (mają stanowić nie więcej niż 10 proc. formacji).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here