Strona główna Gorące tematy Ma powstać zespół monitorujący politykę finansową szpitala w Rzeszowie

Ma powstać zespół monitorujący politykę finansową szpitala w Rzeszowie

Zarząd woj. podkarpackiego oraz dyrektor Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 2 w Rzeszowie proponują powołanie zespołu monitorującego politykę finansową placówki – poinformował na konferencji prasowej marszałek województwa Władysław Ortyl.

Od kilkunastu dni w największym szpitalu w regionie personel medyczny, głównie pielęgniarki, masowo biorą zwolnienia lekarskie i nie przychodzą do pracy. We wtorek (17 lipca) na L4 przebywało ponad 100 osób.

12 lipca w związku ze sporem zbiorowym związków zawodowych z dyrekcją odbyła się pierwsza tura mediacji. Oprócz stron sporu udział w nich wziął mediator wyznaczony przez ministra rodziny, pracy i polityki społecznej oraz marszałek województwa i członek zarządu województwa, odpowiedzialny za sprawy służby zdrowia. Niestety, ubiegłotygodniowe rozmowy nie przyniosły skutku. Dlatego druga tura mediacji odbędzie się w środę.

Natomiast zarząd woj. podkarpackiego, podczas wtorkowej konferencji prasowej, zaproponował, aby utworzony został Zespół Monitorowania Szpitala. Ma on nadzorować przejrzystość polityki finansowej prowadzonej przez placówkę, możliwości wpływania na nią przez załogę szpitala oraz monitorowania działalności ekonomicznej placówki.

„Do kompetencji zespołu będzie należeć śledzenie sytuacji szpitala. Jego spotkania odbywać się będą, co najmniej, raz na kwartał” – mówił marszałek Ortyl.

W skład zespołu ma wejść po trzech przedstawicieli samorządu województwa podkarpackiego, dyrektora szpitala, strony związkowej. W zespole mają też pracować reprezentanci środowiska lekarzy i przedstawiciele Banku Gospodarstwa Krajowego. Jego członkowie będą mogli otrzymywać informacje w sprawach księgowych i kadrowych placówki. Zespołowi ma przewodniczyć członek Zarządu Województwa.

Ortyl wyraził też chęć rozmów dotyczących postulatu dodatkowego zatrudnienia personelu pielęgniarskiego.

KSW nr 2 zamierza ponadto – czytamy w oświadczeniu – „zaproponować na zasadzie dobrowolności i za dodatkowe wynagrodzenie zmiany umów dla pielęgniarek, które wyrażą gotowość świadczenia pracy w zależności od potrzeb szpitala, w różnych komórkach organizacyjnych”.

W oświadczeniu przypomniano, że w związku z porozumieniem zawartym między ministrem zdrowia a Ogólnopolskim Związkiem Zawodowym Pielęgniarek i Położnych 9 lipca tego roku do wynagrodzenia zasadniczego włączone zostanie 1200 zł brutto. Kwota 1100 zł zostanie włączona od 1 września, a 100 zł od lipca 2019 r.

„Jesteśmy też gotowi do zwiększenia kwoty, która nas rozdzieliła w pierwszej turze mediacji, czyli 400 zł” – zaznaczył marszałek Ortyl.

Dodał, że zarząd chciałby, by środowe mediacje przebiegały „w spokoju i konstruktywnym dialogu”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here