Strona główna Najnowsze informacje Mistrz Andrzej Pityński odznaczony Orderem Orła Białego

Mistrz Andrzej Pityński odznaczony Orderem Orła Białego

11 Listopada prezydent Andrzej Duda odznaczył orderem Orła Białego artystę rzeźbiarza Andrzeja Pityńskiego.

Mówiąc o prof. Andrzeju Pityńskim,Prezydent Duda podkreślił, że to „znakomity artysta”, twórca polskiej kultury „budowanej dla pokrzepienia serc, dla podtrzymania pamięci, dla budowy mitu wolnej Rzeczpospolitej”. Żeby dobrze zrozumieć sens tych słów trzeba wnikliwie prześledzić życiorys Pityńskiego.

Urodził się 15 marca 1947r. w Ulanowie. Tutaj ukończył Szkołę Podstawową i Liceum Ogólnokształcące. Po maturze rozpoczął studia na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Specjalizował się w medalierstwie. Jako student zrealizował swoją pierwszą rzeźbę – popiersie Ignacego Paderewskiego, która stoi na cokole przed Collegium Paderevianum w Krakowie.

Ze względu na partyzancką przeszłość najbliższej rodziny i zatargi z profesorem na uczelni nie mógł rozwijać swoich zdolności i niekwestionowanego talentu w socjalistycznej Ojczyźnie. W 1974r. opuścił kraj i wyjechał do Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej. Początkowo pracował dorywczo jako zwykły robotnik przy rozbiórkach domów. Stopniowo przerabiał kursy rzeźbiarskie dzięki którym udało się mu dostać do Sculpture House, gdzie realizowało się rzeźby amerykańskich artystów.

Jako pierwszą w Stanach Zjednoczonych wykonał rzeźbę Artura Rubinsteina – znanego pianisty żydowskiego pochodzenia. To dzieło otworzyło mu drogę do rzeźbiarskiej kariery. Uzyskał posadę w instytucie Johnson Atelier, gdzie po dziesięciu latach został dyrektorem czterech oddziałów. Zostaje przyjęty do Narodowego Związku Rzeźbiarzy w Nowym Jorku jako jedyny Polak. Związek w owym czasie liczy około 5000 artystów.

Stworzył wiele monumentalnych rzeźb. Do najważniejszych jego prac należą: „Partyzanci” w Bostonie symbolizujący żołnierzy podziemia , pomnik „Mściciel” w Daylestown poświęcony polskim żołnierzom poległym na wszystkich frontach II wojny światowej, 11 metrowy monument „Katyń 1940” w Jersey City upamiętniający sowiecki mord polskich oficerów.

Pomnik „ Maria Curie-Skłodowska”, Pomnik ks. Jerzego Popiełuszki, orzeł na ambasadzie Polski w USA, pomnik nagrobkowy „Wołyniaka”, popiersie gen. Andersa i inne.

W 1998 roku w Warszawie odsłonięto pomnik „Armii Błękitnej” , który jest darem Polonii amerykańskiej dla stolicy. Jest to pierwsza wielka realizacja rzeźby Andrzeja Pityńskiego w kraju. Twórczość Andrzeja Pityńskiego jest nasycona wielkim patriotyzmem

W Ulanowie, na Rynku stoi pomnik – popiersie Jana Pawła II. Jest to pierwszy pomnik papieża w Polsce zlokalizowany poza placem kościelnym. Pomnik ten wykonany w całości przez Andrzeja Pityńskiego jest darem artysty dla swego rodzinnego miasteczka.

W Stalowej Woli natomiast znajduje się pomnik Patrioty.

W Ulanowie znajduje się Muzeum Rzeżby Andrzeja Pityńskiego,gdzie stale są eksponowane miniatury rzeżb artysty oraz medale i węgle autorstwa Andrzeja Pityńskiego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here