Strona główna Najnowsze informacje Mjr Maria Mirecka-Loryś z Ulanowa obchodzi 102 urodziny

Mjr Maria Mirecka-Loryś z Ulanowa obchodzi 102 urodziny

Mjr Maria Eleonora Mirecka-Loryś, ps. Marta (ur. 7 lutego 1916 w Ulanowie) – działaczka podziemia narodowego w latach 1939–1945, członkini Narodowej Organizacji Wojskowej, Komendantka Główna Narodowego Zjednoczenia Wojskowego Kobiet, członkini ZG Związku Polek w Ameryce oraz dyrektor Krajowego Zarządu Kongresu Polonii Amerykańskiej dnia 7 lutego 2018 roku w stalowowolskim Miejskim Domu Kultury usłyszała donośne 200 lat z okazji 102 rocznicy urodzin!

Absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie. Działaczka Młodzieży Wszechpolskiej.
Po wybuchu wojny zaangażowała się w działalność konspiracyjną. Wiosną 1940 roku została komendantką Narodowej Organizacji Wojskowej Kobiet w powiecie niżańskim, później całego NOWK Okręgu Rzeszowskiego. Równolegle była kierownikiem sekcji kobiecej w Zarządzie Okręgu Rzeszowskiego SN i kurierką Komendy Głównej NOW. Po scaleniu NOW z AK, awansowana na stopień kapitana, kierowała Wojskową Służbą Kobiet w rzeszowskim Podokręgu Armii Krajowej. Wiosną 1945 roku została Komendantką Główną Narodowego Zjednoczenia Wojskowego Kobiet.

W 1943 r. uczestniczyła w konspiracyjnym odnowieniu ślubów na Jasnej Górze, które w maju 1936 r. podczas pielgrzymki złożyła polska młodzież akademicka. W 36-osobowej grupie młodzieży Maria Mirecka reprezentowała Lwów, a obecny tam Karol Wojtyła, przyszły papież.

Po zakończeniu wojny wznowiła studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim. 1 sierpnia 1945 r. została aresztowana w Nisku. Na wolność wyszła 1 września 1945 r., na mocy amnestii. Zagrożona ponownym aresztowaniem, w grudniu 1945 roku opuściła Polskę i z grupą kilkunastu działaczy narodowych dotarła do obozu 2 Korpusu gen. W. Andersa pod Ankoną. Tam poznała swego męża, oficera rezerwy, Henryka Lorysia, z którym w październiku 1946 r. wyemigrowała do Anglii.

W styczniu 1952 r. z rodziną wyjechała do USA, najpierw do Toledo w stanie Ohio, a w 1954 r. do Chicago. Tam zaangażowała się w pracę w organizacjach polonijnych. Działała m.in. w Stronnictwie Narodowym, była członkiem ZG Związku Polek w Ameryce oraz Krajowego Zarządu Kongresu Polonii Amerykańskiej. Przez 32 lata była redaktorem „Głosu Polek”, organu Związku Polek w Ameryce. Od lat 70. XX w.zaangażowana jest w pomoc dla Polaków na dawnych Kresach. W grudniu 1999 r. została wiceprzewodniczącą Rady Naczelnej Stronnictwa Narodowego. Współpracuje z polonijnym radiem w Chicago, dla którego nagrywa cotygodniowe felietony z cyklu „Otwarty mikrofon”.
Od wielu lat zaangażowana w pomoc Polakom na Wschodzie, aktywnie wspierająca Rodaków – ,,Boża Przemytniczka”, która jeszcze w 2017 roku lwowszczyznę nawiedziła z darami po raz czwarty z energią, radością i patriotycznym oddaniem.

Maria Mirecka-Loryś została uhonorowana wieloma wysokimi odznaczeniami, są wśród nich:

Srebrny Krzyż Zasługi
Krzyż Walecznych
Krzyż Partyzancki
Krzyż Armii Krajowej
Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski otrzymany 3 maja 2006 r. od Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego
Medal Pro Patria – 2016
Złoty Medal „Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej” – 2016
Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski – 2016
Odznaczona medalem pamiątkowym 75- lecia NSZ przez prezesa ZŻ NSZ Karola Wołka w dniu 7.02.18

Na uroczystości byli obecni członkowie ZŻ NSZ Koła Podkarpackiego z Jarosławia i Przemyśla. Dziękujemy organizatorom ze Stalowej Woli za miły wieczór i wspaniałe przyjęcie.

Ponawiamy serdeczne życzenia, Drogiej Jubilatce – 200 lat w zdrowiu!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here