Strona główna Najnowsze informacje Na Podkarpaciu ustalono ceny za wodę i ścieki

Na Podkarpaciu ustalono ceny za wodę i ścieki

Ponad 230 wniosków taryfowych od firm wodno-kanalizacyjnych z Podkarpacia zostało już zatwierdzonych – poinformowała na konferencji prasowej dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Rzeszowie Małgorzata Wajda.

Zgodnie z obowiązującym Prawem wodnym regulatorami cen wody są dyrektorzy RZGW. Zatwierdzają oni taryfy przygotowywane przez firmy wodno-kanalizacyjne, sprawdzając jednocześnie, czy proponowane w nich opłaty dla mieszkańców np. nie są niepotrzebnie zawyżane.

Wajda na konferencji prasowej podkreśliła, że do spółki wpłynęły 233 wnioski taryfowe z całego województwa, które zostały już zatwierdzone.

– Duży odsetek wniosków z naszego województwa był przez nas odsyłany, bo musiały być poprawiane przez przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjne, dzięki temu ostatecznie te ceny były obniżane – mówiła i zaznaczyła, że na Podkarpaciu zatwierdzanie wniosków taryfowych przebiegło sprawnie.

Wajda dodała, że w Rzeszowie cena za 1 m sześc. wody wyniesie w przyszłym roku 4,30 zł (cena będzie taka sama, jak w roku obecnym), natomiast w 2020 r. woda kosztować będzie 4,35 zł. Za ścieki mieszkańcy Rzeszowa zapłacą w 2019 r. 4,38 zł (obecnie jest to 3,92 zł), a w 2020 r. będzie to kwota 4,45 zł.

– Wniosek taryfowy od rzeszowskiego MPWiK złożony został w marcu br., a rozpatrzony i zatwierdzony w kwietniu br. MPWiK tłumaczyło wzrost cen m.in. poniesionymi nakładami inwestycyjnymi. Prezydent Rzeszowa nie odwołał się od tej decyzji. Zatem nie ma mowy tutaj o jakimś drastycznym wzroście cen – powiedziała.

Na tle 30 największych miast w Polsce Rzeszów jest w grupie miast, gdzie te ceny są najniższe.

W regionie najdroższa woda jest w Bieszczadach, dlatego że – jak tłumaczyła Wajda – na tym obszarze trzeba transportować wodę na długie odległości. – Również odbiorców jest mało i koszty uzdatniania są wysokie – zaznaczyła.

Na Podkarpaciu za wodę najwięcej zapłacą mieszkańcy Dukli 22,73 zł za 1 m sześc. Natomiast za ścieki mieszkańcy Zagórza – 19,88 za 1 m sześc.

Jak powiedział obecny na konferencji dyrektor Pionu Taryf w Wodach Polskich Paweł Rusiecki w całym kraju złożonych zostało 2,7 tys. wniosków taryfowych.

– Do tej pory zatwierdzonych zostało 2,6 tys. wniosków. Z tych wniosków 91,8 proc. to taryfy obniżone lub zindeksowane o wskaźniki makroekonomiczne, w tym o inflację. Tylko 8,1 proc. to taryfy podwyższone ze względu na prowadzone inwestycje. A 0,1 proc. wniosków ma taryfy podwyższone z przyczyn nieleżących po stronie przedsiębiorstw np. zakup wody od innego dostawcy – powiedział Rusiecki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here