Strona główna Wydarzenia Dębica Obchody 85. rocznicy urodzin Krzysztofa Penderenckiego

Obchody 85. rocznicy urodzin Krzysztofa Penderenckiego

Jubileuszowy koncert w Filharmonii Krakowskiej rozpoczął obchody 85. rocznicy urodzin Krzysztofa Penderenckiego, urodzonego w Dębicy światowej sławy kompozytora i dyrygenta. Urodzinowa gala w gwiazdorskiej obsadzie odbędzie się także w Teatrze imienia Juliusza Słowackiego. Udział w uroczystościach zapowiedzieli między innymi muzycy Filharmonii Wiedeńskiej.

Krzysztof Penderecki urodził się w 1933 roku w Dębicy i tam zaczął naukę gry na fortepianie i skrzypcach. Swoje pierwsze utwory zaczął pisać w wieku 8 lat. W latach 50 ubiegłego wieku studiował kompozycję w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie. Jest uważany za jednego z najwybitniejszych współczesnych kompozytorów i dyrygentów. Do najważniejszych dzieł Pendereckiego należą m.in. „Tren ofiarom Hiroszimy”, „Pasja wg. św. Łukasza”, „Polskie Requiem”, „Te Deum” i „Siedem bram Jerozolimy”. Fragmenty jego muzyki wykorzystywali także reżyserzy filmowi, m.in. Andrzej Wajda w „Katyniu”, a także Stanley Kubrick w „Lśnieniu”.

Krzysztof Penderecki koncertuje na całym świecie, jest doktorem honoris causa niemal 30 europejskich i amerykańskich uczelni muzycznych. Jego imię nosi szkoła muzyczna w rodzinnej Dębicy. Jest też honorowym obywatelem rodzinnego miasta, zasłużonym dla województwa podkarpackiego.

zobacz także

Krzysztof Penderecki z Dębicy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here