OSTRÓW, DĘBICA I MIELEC TO LIDERZY

Ranking przygotował Podkarpacki Ośrodek Samorządu Terytorialnego oraz Urząd Statystyczny. Oceniano wskaźniki ekonomiczne i społeczne. O przepisie na super gminę rozmawiano podczas konferencji z udziałem samorządowców i ekspertów.

Płyń pod prąd, z prądem płyną tylko śmieci – te słowa Zbigniewa Herberta władze gminy Ostrów wzięły sobie do serca, bo gospodarka odpadami okazała się kluczem do sukcesu. Ochrona środowiska przynosi gminie sporo korzyści: po pierwsze to główne źródło dochodów, a poza tym jest czysto. Głównie z tego powodu gmina Ostrów zdobyła pierwsze miejsce w tegorocznym rankingu Gmin Podkarpacia. Przepis na sukces?: Inwestycje.

W Dębicy od wakacji działa nowy system monitoringu – 17 kamer o wysokiej rozdzielczości. Przez całą dobę miasto obserwują strażnicy miejscy. Dzięki temu jest bezpieczniej, ale i taniej, bo wcześniej teren monitorowała zewnętrzna firma ochroniarska. Do tego są nowe tereny inwestycyjne i w efekcie kolejne miejsca pracy. Stanisław Rokosz, od 30 lat wójt gminy Dębica, odbierając nagrodę za drugie miejsce dodał, że przepisem na sukces są przede wszystkim ludzie.

Ponad 300 firm i blisko 30 tysięcy pracowników to już statystyki specjalnej Strefy Ekonomicznej w Mielcu. Dziś to centrum przemysłu lotniczego, gdzie produkowany jest m.in. słynny śmigłowiec Black Hawk. Mielec walczy też o czyste powietrze i o to, by wciąż się rozwijać. Skrzydeł dodaje gminie trzecie miejsce w rankingu.

Podkarpacie gminy są aktywne, ale przede wszystkim stawiają na rozwój – to wnioski 6. edycji Rankingu Gmin Podkarpacia. Przygotowując ranking przedstawiciele Podkarpackiego Ośrodka Samorządu Terytorialnego oraz Urzędu Statystycznego w każdej gminie, oprócz największych miast, na prawach powiatu, przeanalizowali aż 11 różnych wskaźników.

Samorządowcy muszą być nieustannie gotowi na zmiany w przepisach. Od maja przyszłego roku wójtowie, burmistrzowie i prezydenci będą musieli spełnić szereg restrykcyjnych wymogów dotyczących danych osobowych. Za niespełnienie przepisów będą musieli liczyć się z karą w wysokości nawet 20 milionów euro. Eksperci pomagali też znaleźć odpowiedź na pytanie jak radzić sobie z długami. W pierwszej dziesiątce rankingu znalazły się też gminy: Solina, Cisna, Majdan Królewski, Nisko, Krasne, Jasło i Czarna.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here