Strona główna Najnowsze informacje Pikniki wojskowe Służymy Niepodległej w Rzeszowie, Przemyślu i Nisku

Pikniki wojskowe Służymy Niepodległej w Rzeszowie, Przemyślu i Nisku

Służymy Niepodległej pod takim hasłem w 34 miastach Polski zorganizowano pikniki wojskowe. Na Podkarpaciu sprzęt i uzbrojenie prezentowali strzelcy z Rzeszowa i Przemyśla oraz saperzy z Niska. W koszarach można było zobaczyć jak od kuchni wygląda brygada strzelców podhalańskich.

 

Sprzęt, który na co dzień jest wykorzystywany w tracie ćwiczeń poligonowych w Trzciańcu i Nowej Dębie, można zobaczyć w koszarach czterech jednostek wojskowych: 21. Brygady Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie. W 1. Batalionie Strzelców mieszkańcy oglądali m.in. samobieżny moździerz RAK. Raki dzięki temu. że są naszpikowane nowoczesną technologią potrafią stać się bronią bezzałogową, ich mobilność pozwala na zmianę pozycji w ciągu kilkunastu sekund a zasięg – oddać celny strzał nawet do 10 km. 

Tych nowości jest więcej. To nie tylko RAKI ale też armatohaubice KRAB, czy oficjalnie przekazane podhalańczykom we wrześniu – zestawy rakietowe Poprad. Te ostatnie służą do wykrywania, identyfikowania śledzenia i zwalczania samolotów, śmigłowców i dronów znajdujących się na wysokości do 3,5 kilometra i oddalonych o ponad 5 kilometrów. Na tym nie koniec zmian. Już w przyszłym roku podhalańczycy rozpoczną dyżur w ramach szpicy tzw. sił wysokiej gotowości NATO.

Taki dyżur oznacza, że żołnierze – razem ze sprzętem – mają od dwóch do pięciu dni na przemieszczenie się w dowolny zakątek świata. A sprzęt i uzbrojenie podhalańczyków można było zobaczyć dziś nie tylko w Rzeszowie, ale też w batalionie strzelców w Przemyślu, u saperów w Nisku i w Batalionie Piechoty Górskiej w Kłodzku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here