piątek, Sierpień 23, 2019
Strona główna Wydarzenia Mielec Podkarpacie coraz lepiej skomunikowane

Podkarpacie coraz lepiej skomunikowane

– Podkarpacie jest regionem o coraz większej dostępności komunikacyjnej, dzięki temu, że budujemy drogi, łączniki i obwodnice, że budujemy kolej – podkreślił europoseł PiS Tomasz Poręba, szef kampanii PiS w wyborach do Parlamentu Europejskiego, „jedynka” listy Prawa i Sprawiedliwości na Podkarpaciu .

Poręba podkreślił, że zobowiązania jakie ogłosił 3 lata temu odnośnie obwodnicy Stalowej Woli czy drogi Via Carpatia są realizowane. „Podkarpacie jest regionem o coraz większej dostępności komunikacyjnej, dzięki temu, że budujemy drogi, łączniki i obwodnice, że budujemy kolej” – mówił Poręba na konferencji prasowej w Stalowej Woli. Jak dodał, dzięki trwającej modernizacji linii kolejowej Mielec-Dębica na tę trasą wrócą pociągi osobowe. „W Dębicy natomiast powstanie węzeł kolejowy, będzie to swoiste centrum komunikacyjne” – zauważył europoseł.

Przypomniał również, że w 2021 r. przejezdna ma być Via Carpatia na odcinku między Rzeszowem a Lublinem. Poręba zapowiedział, że w przyszłym roku mają być ogłoszone pierwsze przetargi na budowę Via Carpatia na południe od Rzeszowa, w stronę granicy ze Słowacją. „Na te wszystkie projekty są zagwarantowane środki zarówno z budżetu centralnego jak i z budżetu europejskiego” – zapewnił europoseł.

Poinformował, że trzy tygodnie temu Parlament Europejski poparł nowelizację rozporządzenia w sprawie funduszu Łącząc Europę, który zakłada wpisanie trasy Via Carpatia na unijną listę inwestycji priorytetowych.

Oznacza to, jak podkreślił europoseł, że Unia Europejska oficjalnie uznała znaczenie tego międzynarodowego korytarza transportowego i wyraziła zgodę na wpisanie wszystkich odcinków transgranicznych, jak np. Rzeszów-Barwinek-Koszyce w poczet projektów finansowanych w ramach funduszu Łącząc Europę. W ramach tego instrumentu realizowane będą najważniejsze europejskie inwestycje transportowe w latach 2021-2027. Uwzględnienie Via Carpatia w finansowym instrumencie UE gwarantuje środki dla projektu.

Poręba zaznaczył, że Via Carpatia to kluczowa dla Podkarpacia i tej części Polski inwestycja. „Mam takie poczucie, że mogę dzisiaj przed państwem stanąć i powiedzieć, że to cośmy obiecali trzy lata temu, przez ten czas było bardzo mocno realizowane” – mówił. Zdaniem Poręby, jeśli chodzi o rozwój komunikacji i transportu na Podkarpaciu to do zrobienia jeszcze wiele. W tym kontekście wymienił m.in. budowę drogi S74.

Via Carpatia to planowany szlak międzynarodowy, który ma przebiegać z Kłajpedy i Kowna na Litwie przez Białystok, Lublin, Rzeszów i słowackie Koszyce do Debreczyna na Węgrzech, a dalej do Rumunii, Bułgarii i Grecji. Ma docierać m.in. do rumuńskiego portu w Konstancy nad Morzem Czarnym oraz greckich Salonik nad Morzem Egejskim.

Całkowita długość tego szlaku w Polsce wyniesie ok. 760 km.

 

PAP/niezalezna.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here