Strona główna Gorące tematy Podkarpackie szpitale gotowe na ewentualne zagrożenie

Podkarpackie szpitale gotowe na ewentualne zagrożenie

Dr Andrzej Cieśla, konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób zakaźnych zapewnia, że oddziały zakaźne sześciu podkarpackich szpitali są gotowe na przyjęcie pacjentów zarażonych nowym koronawirusem. Uspokaja jednocześnie, że na razie nie odnotowano żadnych przypadków zachorowań nie tylko w naszym regionie, ale też w Polsce. 

Choroba przenosi się drogą kropelkową lub kontaktową, czyli wirus przenoszony jest najczęściej poprzez brudne ręce. Trzeba pamiętać o częstym myciu rąk i unikaniu kontaktu z ludźmi chorymi.

Nowy wirus pochodzi ze świata zwierzęcego, a w takich przypadkach choroby częściej przebiegają w sposób ciężki – dodaje dr Cieśla. Objawy to gorączka, ale też zapalenie płuc, które w skrajnych przypadkach może doprowadzić do niewydolności oddechowej, a nawet do śmierci. W Chinach zmarły 82 osoby, a prawie 2800 zachorowało.

Dr Cieśla dodaje, że osoby wracające z obszaru zagrożonego wypełniają specjalną ankietę, a w przypadku wystąpienia objawów powinny one skontaktować się z najbliższym oddziałem zakaźnym. Działają one w szpitalach w Łańcucie, Jarosławiu, Przemyślu, Jaśle, Dębicy i Mielcu.

Źródło: Radio Rzeszów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here