Strona główna Gorące tematy Polityczna fuga wołyńska

Polityczna fuga wołyńska

Wczoraj tuż po programie „ O co chodzi” z udziałem Andrzeja Pityńkiego, przegadałem z Mistrzem parę godzin o historii, polityce i sztuce. Przychodzi mi dzisiaj do głowy kilka refleksji, którymi pragnę się podzielić.

Po pierwsze, politycy i media wybierają dla siebie z przekazu Pityńskiego wyłącznie wygodne elementy. Temat Pomnika Katyń i Orderu na niepodległość TAK, natomiast temat Pomnika Rzeź Wołyńska NIE.

Nieświadomi własnej przeszłości

Zaczynam od  jakiegoś czasu mieć wrażenie, że Ci wszyscy, którzy powinni dbać o naszą historię i kształtować pamięć narodową, to zwłaszcza w przypadku wątku ukraińskiego cierpią na fugę dysocjacyjną. Na czym polega fuga dysocjacyjna? Jest to zaburzenie nerwicowe, polegające na ucieczce z dotychczasowej sytuacji, najczęściej niewygodnej. Osoby w stanie fugi mają całkowitą amnezję wsteczną (sprawiają wrażenie nieświadomych własnej przeszłości) !

I tak. Z jednej strony prowadzimy dość zdecydowaną politykę historyczną w stosunku do naszego zachodniego sąsiada, łącznie z pomrukiwaniem o odszkodowaniach. Potępiamy, nawet próbą sankcjonowania używanie określenia „polskie obozy śmierci”. Walczymy o zachowanie miejsca dla Pomnika Katyń w Jersey City ( podkreślę, że na terenie Stanów Zjednoczonych) a na własnej, polskiej ziemi od 3 lat miejsca znaleźć nie potrafimy dla Pamięci Rzezi Wołyńskiej.

Jeżeli Andrzej Piytyński się śmieje, to nie z radości a z politowania. Jeżeli pointuje swój wywiad w programie „ O co chodzi” słowami, że wszyscy politycy to tchórze, to racji mu odmówić niepodobna.

My się boimy…

Pracując nad otwarciem Muzeum Rzeźby Andrzeja Pityńskiego w Ulanowie, dokładnie trzy lata temu, prowadziłem rozmowy w sprawie Pomnika Rzeź Wołyńska z Towarzystwem Przyjaciół Lwowa i Kresów południowo-wschodnich w Jeleniej Górze notabene żywo zainteresowanym postawieniem pomnika na Dolnym Śląsku. Został nawet zawiązany Społeczny Komitet Budowy Pomnika Pamięci Ofiar Męczeństwa i Ludobójstwa Kresowian ale jak później komentowano: inicjatywie nie sprzyjał stosunek władz i społeczeństwa ukraińskiego. Kolejno Rzeszów, Przemyśl i nawet początkowo chętny Ojciec Rydzyk z Torunia, jak podkreśla Andrzej Pityński- pod naciskiem swoich zwierzchników biskupów, ugina się i rezygnuje z upamiętnienia.

Zakryte symbole

Uczestniczyłem 1 listopada w obchodach Dnia Wszystkich Świętych na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie. Przy bramie cmentarza Orląt, gdzie stoją dwa lwy ( jeden trzyma w łapie napis „ Zawsze wierni” , drugi herb polski z napisem „Tobie Polsko”)  władze Lwowa bezpardonowo nałożyły na obydwa posągi drewniane skrzynie. Lwowska Rada Obwodowa od stycznia 2016 roku zastanawia się czy „lwy” nie mają charakteru antyukraińskiego.

Pytam się Lwowskiej Rady Obwodowej Lwowa, czy organizowane we Lwowie i na Ukrainie wiece na cześć kata Polaków- Stepana Bandery , otwierane jego imieniem ulice nie mają charakteru antypolskiego? Czy uwarunkowywanie przez Kijów, wydania zezwolenia na ekshumację i upamiętnienie polskich ofiar II wojny światowej od odbudowania przez Polaków łuku tryumfalnego  UPA w Hruszowicach nie jest tryumfem Ukrainy w zacieraniu pamięci o pomordowanych Polakach, w zakłamywaniu, trudnej wspólnej historii?

Wyleczmy się w końcu z tej dysocjacyjnej fugi. Jeżeli nie upamiętnimy ofiar Rzezi Wołyńskiej przez ulokowanie pomnika Andrzeja Pityńskiego na naszej polskiej ziemi, to obawiam się, że przy częstych zaburzeniach dysocjacyjnych polskich polityków,  władz lokalnych oraz masowych atakach amnezji, historia polsko-ukraińska i jej ofiary pójdą  w niepamięć.

Janusz Bronkiewicz

janusz.bronkiewicz@gmail.com

1 KOMENTARZ

  1. Przecież politykom i władzom państwowym PIS w to właśnie chodzi ! Największy pewnie z ekspertów i doradców prezydenta RP , łódzki socjolog, niejaki prof. (ciekawe kto i za co nadawał mu tytuły naukowe ?) Gajewski vel Żurawski
    Lub odwrotnie powiedział przecież dobitnie, że problem z UPA w Polsce zniknie gdy odejdzie ostatnie pokolenie Kresowiaków. Więc należy przeczekać i przemilczeć żeby zapomnieć o tej historii.i to się właśnie realizuje z determinacją.A” polityka ” wschodnia , w szczególności z Ukrainą wygląda jak wygląda.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here