Strona główna Najnowsze informacje Rzeszów ma kolejnego zagranicznego partnera

Rzeszów ma kolejnego zagranicznego partnera

Mowa o angielskiej gminie Rushmoor. Wczoraj delegacja z Wielkiej Brytanii gościła w stolicy Podkarpacia.

Rzeszów zyskał nowego partnera za granicą – Rushmoor. Wczoraj podpisano umowę w ratuszu, a Tadeusz Ferenc liczy, że ta pozwoli na jeszcze szybszy rozwój stolicy Podkarpacia, zwłaszcza w obszarach lotnictwa i edukacji.

Rushmoor to gmina w południowo-wschodniej Anglii, która obejmuje 2 bliźniacze miasta – Aldershot i Farnborough o łącznej liczbie mieszkańców około 100 tys.

Kontakty z Rushmoor zostały nawiązane w grudniu 2018 r., podczas wizyty przedstawicieli Urzędu Miasta Rzeszowa w tym mieście. W trakcie wizyty odbyło się wiele spotkań z przedstawicielami lokalnych władz, instytucji przemysłu lotniczego i różnych grup społeczności lokalnej. Zaprezentowano również system szkolnictwa, m.in. nowoczesny obiekt edukacyjny, bliźniaczo podobny do rzeszowskiego Centrum Kształcenia Praktycznego.
Rushmoor, podobnie jak Rzeszów, jest uznanym ośrodkiem przemysłu lotniczego z siedzibą wielu firm lotniczych, m.in. BASE, Gulfstream czy Airbus oraz badań lotniczych.

Miasto jest również miejscem organizacji międzynarodowych targów lotniczych „Farnborough International Airshow”, skupiających się na przemyśle lotniczym, zarówno cywilnym, jak i wojskowym, których historia sięga 1932 roku. Targi przyciągają każdorazowo ponad 80 000 zwiedzających z ponad 100 krajów z całego świata. Farnborough Air Show 2018 gościło 79 spośród 100 czołowych firm branży, a suma zrealizowanych transakcji sięgnęła 192 miliardów dolarów.

Rushmoor jest też siedzibą ośrodka badań cywilnych katastrof lotniczych, należącego do Brytyjskiego Departamentu Transportu oraz miejscem ulokowania nowoczesnego lotniska biznesowego TAG London Farnborough Airport.

To już 14 partner stolicy Podkarpacia. Współpracą z Rzeszowem są zainteresowane też inne miasta, na przykład z Francji, Holandii, Korei, a także Chin.

na podstawie mat. pras. UM Rzeszów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here