Strona główna Gorące tematy Rzeszów na drugim miejscu w Polsce

Rzeszów na drugim miejscu w Polsce

W opublikowanym przez Fundację Schumana rankingu Europolis – miasta dla młodych, Rzeszów zajął drugie miejsce. Na czele zestawienia uplasowała się Warszawa.

Pierwsze miejsce w rankingu Europolis – miasta dla młodych, który opublikowała Fundacja Schumana, zajęła Warszawa z wynikiem 55 punktów. Co ciekawe, zwyciężyła tylko w jednej z siedmiu kategorii rankingu, określającym kondycję gospodarczą. W tej dziedzinie zdeklasowała jednak wszystkie inne polskie miasta. Zrównoważone, dość wysokie noty w większości pozostałych obszarów zapewniły jednak stolicy Polski prowadzenie w całościowym zestawieniu. Drugie miejsce zajął Rzeszów. Jego największa zaleta to wysokiej jakości edukacja, zarówno jeśli chodzi o wyższe uczelnie, jak i szkoły średnie – w tym licealne i zawodowe. Podium rankingu Europolis zamykają Katowice. Miasto to zdecydowanie prowadzi jeżeli chodzi o dostępność do dobrej jakości opieki zdrowotnej.

Skład pierwszej dziesiątki rankingu Europolis. Miasta dla młodych nie jest zaskoczeniem: za Katowicami plasują się Gdańsk (zwycięzca kategorii Otwartość) i Kraków (zwycięzca kategorii Kultura i rozrywka), a następnie Wrocław, Opole, Poznań, Sopot i Łódź. Z wyjątkiem bogatego i prężnego Sopotu wszystkie są miastami wojewódzkimi – ośrodkami, które ze względu na swój potencjał gospodarczy i kulturalny cieszą się dużą siłą przyciągania.

– Interesujące są dobre wyniki Opola i Łodzi – miast, które w ostatnich latach zmagają się z depopulacją, w tym zwłaszcza w najmłodszych grupach wiekowych – czytamy w podsumowaniu rankingu.

• Łódź | 41,79

Autorzy rankingu przebadali atrakcyjność 66 polskich miast – w tym w sumie czterech z Podkarpacia. W klasyfikacji ogólnej na 13 miejscu znalazło się Krosno (37,86 punktów), na 25 Przemyśl (32,84 pkt.), a na 48 Tarnobrzeg (28,51 pkt.)

– Rzeszów, który zdobył drugie miejsce okazał się zwycięzcą w kategorii Edukacja. Stało się tak m.in. dzięki aktywnej polityce stypendialnej kierowanej do licealistów w połączeniu z wysoką dostępnością szkół ponadpodstawowych. Stolica Podkarpacia od dawna buduje swoją markę na rozwoju lotnictwa i sektora IT, a mieszcząca się w Rzeszowie politechnika osiąga bardzo dobre wyniki. Miasto może się też pochwalić bogatą ofertą edukacji zawodowej. Rzeszów jest także niekwestionowanym liderem w Mobilności, znacznie wyprzedzając kolejną Warszawę. Choć dysponuje mniejszą liczbą połączeń międzynarodowych i krajowych niż część miast z innych województw, ma ich jednak dostatecznie dużo, by osiągnąć wysokie noty.

Źródło: nowiny24.pl