Strona główna Gorące tematy Sejm: podwyżka dla nauczycieli od września; więcej pieniędzy w rezerwie oświatowej

Sejm: podwyżka dla nauczycieli od września; więcej pieniędzy w rezerwie oświatowej

Nie będzie podwyżki dla nauczycieli z wyrównaniem od stycznia; będzie za to więcej pieniędzy w rezerwie subwencji oświatowej.

W ubiegłym tygodniu Sejm uchwalił ustawę o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2020. W tzw. ustawie okołobudżetowej znajdą się dwie poprawki zaproponowane przez Senat.

Posłowie zgodzili się, by w tym roku rezerwa części oświatowej subwencji ogólnej mogła być zwiększona o 50 mln zł z rezerwy celowej budżetu państwa. Będzie więc więcej pieniędzy, które są dzielone między potrzebujące samorządy według określanych corocznie kryteriów (np. na usuwanie skutków wydarzeń losowych w szkołach czy na wyposażenie pracowni). Zasady podziału tych środków wiosną określi w uzgodnieniu ministerstwo edukacji.

Sejm opowiedział się również za zwiększeniem środków na nagrody dla nauczycieli – suma na ten cel ma być ustalona w oparciu o kwotę bazową obowiązującą 1 stycznia 2020 r. (3 337,55 zł), a nie jak przyjął rząd kwotę z 1 stycznia 2018 r. (2 752,92 zł). Oznacza to, że na nagrody za osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze będzie w budżecie 15,9 mln zł (9,2 mln zł w budżetach wojewodów i 6,7 mln zł w budżecie resortu edukacji), o 2,8 mln zł więcej niż zakładała pierwotna propozycja.

Posłowie nie zgodzili się natomiast na propozycję Senatu, by wrześniowa podwyżka była wypłacana z wyrównaniem od stycznia. Nie będzie też przyśpieszenia w odmrożeniu odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych dla nauczycieli. Będzie on ustalany w oparciu o kwotę bazową ze stycznia 2018 r. i wyniesie 3028,21 zł

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here