Strona główna Ciekawostki Stalowa Wola ma najniższe opłaty komunalne na Podkarpaciu

Stalowa Wola ma najniższe opłaty komunalne na Podkarpaciu

Stalowa Wola jest najtańszym miastem w województwie podkarpackim pod względem opłat komunalnych – tak wynika z rankingu firmy Curulis, zajmującej się współpracą z samorządami. Policzyła ona opłaty za wodę i ścieki, wywóz odpadów, komunikację miejską i ceny parkingów w prawie 350 miastach w kraju. Stalowa Wola pod tym względem zajęła 26 miejsce w Polsce i pierwsze na Podkarpaciu.

W ostatnich latach w Stalowej Woli o połowę obniżono opłaty za wywóz odpadów. Teraz to 6 złotych miesięcznie w przypadku selektywnej zbiórki, a tą deklaruje rekordowa liczba mieszkańców. Niskie ceny za wywóz śmieci to między innymi efekt tego, że na miejscu jest sortownia i składowisko, z którego udaje się odzyskiwać sporo surowców wtórnych. O złotówkę obniżone zostały także opłaty za wodę, co, jak twierdzą mieszkańcy, daje spore oszczędności w domowych budżetach.

Niskie są także opłaty za miejską komunikację mimo, że na ulice wyjechały tu niedawno najnowocześniejsze ekologiczne autobusy. 2 złote 20 groszy trzeba zapłacić za bilet w strefie miejskiej. Za ulgowy 1, 10 zł. Dojazd do strefy podmiejskiej kosztuje 3 złote. Za darmo jeżdżą dzieci, które nie rozpoczęły jeszcze nauki, dzieci z rodzin wielodzietnych oraz osoby, które ukończyły 60 lat, a pobierają świadczenia przedemerytalne, emerytury lub renty. Dotyczy to także mieszkańców sąsiednich gmin. To element polityki miasta, które w poprzedniej kadencji zdecydowało się oszczędzić reformując komunalne spółki.

Pod względem wysokości opłat komunalnych Stalowa Wola zajmuje 26 miejsce w Polsce i pierwsze na Podkarpaciu. W tym rankingu Nisko zajęło 155 miejsce, a Rzeszów 188. Najniższe opłaty komunalne mają mieszkańcy Kozienic, a najwyższe trzech śląskich miast: Rybnika, Mysłowic i Tarnowskich Gór. Jak policzyła firma Curulis, średnie roczne wydatki komunalne rodziny mieszkającej na Podkarpaciu to ponad 2600 złotych. Rodzina mieszkająca na Śląsku wydaje rocznie o ponad 600 złotych więcej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here