Strona główna Najnowsze informacje Stepowa czy kalejdoskopowa polityka samorządowa

Stepowa czy kalejdoskopowa polityka samorządowa

Dostrzegam dwa sposoby robienia polityki samorządowej. Jeden ma charakter kalejdoskopowy, drugi zaś stepowy.

W pierwszym przypadku, ograniczeniem są zazwyczaj pieniądze. Główną rolę odgrywa nade wszystko wyobraźnia. Spora większość korzystających z tego sposobu uprawiania polityki to wizjonerzy nie bojący się ryzyka.

Waluta łatwopalna

Stepowa polityka jest zgoła odmienna. Pieniędzy nie brakuje aż tyle co wyobraźni. Ryzyko zastępuje zachowawczość i asekuranctwo. W odróżnieniu od polityk kalejdoskopowych, w których dominują różnorodność, innowacyjność oraz szeroka wizja, mamy tu do czynienia z jednolitą szarością. Pomysłowość oraz inicjatywę obywatelską wypłukuje strumień „zdrowego” myślenia „po staremu, żeby było”. Cały potencjał leży nietknięty. Brak osiągnieć, dokonań, sukcesów liderzy polityki stepowej parawanują i zapudrowują pompatyczną dworskością w formie i treści. Bywają w zaszczytnych gronach podczas wyjątkowych uroczystości, uprawiając nowomowę podziękowań i gratulacji zazwyczaj w doniosłej ( choć bezpłodnej ) chwili.

Wydreptać czy zadreptać

Domeną polityki kalejdoskopowej jest pęd, polityki stepowej stanie. W polityce stepowej dominują buta i arogancja, w kalejdoskopowej pokora i uprzejmość. Całą energię liderzy polityki kalejdoskopowej skupiają na wynajdywaniu sposobów osiągania celów, które zapewniają rozwój i konkurencyjność. Liderzy stepowi skupieni są na trwaniu bądź co gorsza przetrwaniu.

Polityka i w samorządzie jest sztuką. Na stepie jest to sztuka zaklinania uwiędniętej rzeczywistości, porośniętej łańcuchami powiązań i uzależnień. W kalejdoskopie jest to sztuka uwalniania od starych i osiągania nowych celów. Taka polityka jest sztuką wizji nie patosu, otwartości i ciekawości.

Najwyższy czas zamienić to co stepowe na kalejdoskopowe. Cytując wieszcza Stepów Akermańskich:

„-Jedźmy nikt nie woła.”

Janusz Bronkiewicz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here