Strona główna Wydarzenia Jasło Szpital w Jaśle z nową bronią do zwalczania raka

Szpital w Jaśle z nową bronią do zwalczania raka

Bezprzewodowy Detektor Promieniowania Gamma Finder II – to pełna nazwa małego, poręcznego urządzenia o wielkim znaczeniu w diagnostyce nowotworowej. Urządzenie to od niedawna wykorzystywane jest przez szpital w Jaśle.

Aparat służy do diagnozowania zmian przerzutowych w węzłach chłonnych nowotworów m.in. piersi i skóry.

To bardzo istotny krok naprzód. Urządzenie to odpowiada najnowszym standardom w chirurgii onkologicznej. Leczymy skutecznie, ale bez wykonywania radykalnej operacji usunięcia węzłów chłonnych, po których pacjent może mieć przewlekłe obrzęki kończyn. Zabiegi przy użyciu gamma kamery zezwalają na ograniczenie roli chirurgii typowo amputacyjnej – podkreśla Michał Burbelka, dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Jaśle w rozmowie z portalem jaslo4u.pl.

Gamma Finder stosowany jest głównie do wykrywania przerzutów dzięki czemu decyzja o amputacji części lub całości narządów jest oparta na wynikach badań i nie ma charakteru wyłącznie zapobiegawczego. To pozwala pacjentkom, u których zmiany nowotworowe mają niewielkie rozmiary na wykonanie zabiegu oszczędzającego. Sprzęt określa bowiem lokalizację przerzutów w węzłach chłonnych i na podstawie tego wyniku lekarze decydują czy konieczna jest np. amputacja piersi i węzłów chłonnych czy nie.

Jeden z dystrybutorów tego urządzenia deklaruje jego zastosowanie w diagnostyce nowotworów:

  • piersi
  • skóry
  • tarczycy
  • jelita grubego

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here