Strona główna Wydarzenia Bieszczady Tajemnice Soliny. Jak przejść pod jej powierzchnią

Tajemnice Soliny. Jak przejść pod jej powierzchnią

Zalew Soliński to 500 000 000 m3 (pięćset milionów metrów sześciennych) wody, które w ryzach trzymają „zielone wzgórza” oraz 2 000 000 ton betonu. Największa w kraju betonowa zapora wodna w Solinie. Warto zwiedzić jej wnętrze i przejść tunelem pod powierzchnią jeziora.

Zapora ma prawie 650 metrów długości i 82 metry wysokości. To największy obiekt hydrotechniczny w Polsce i jeden z większych w Europie. Jej wnętrze wypełnia żelbeton, ale w środku znajdują się tunele serwisowe o łącznej długości 2,5 kilometra. Dwa z nich zostały udostępnione turystom.

Trasa zwiedzania

Trasa zwiedzania wiedzie schodami 82 metry w dół, a do pokonania jest około stu stopni. Warto się zdobyć na ten wysiłek, bo najniższy tunel znajduje się aż 6 metrów poniżej dna jeziora. We wnętrzu zapory panuje stała temperatura 7-8 ºC oraz stuprocentowa wilgotność. Trzeba więc pamiętać o odpowiednim ubraniu.

Ciekawy jest także zapach. Wprawny nos wyczuje wysoko zmineralizowaną wodę. 2 mln ton betonu naciska na fundament skalny, który musi być rozprężony. Dlatego w dolnej galerii co 5 metrów znajduje się głęboki na 50 metrów odwiert, z którego wycieka powoli woda mineralna. Samo słowo „Solina” pochodzi od występujących w naszym regionie wód mineralnych.

Kiedy zwiedzać

Zaporę wodną w Solinie można zwiedzać od poniedziałku do soboty, co godzinę od 9 do 17. Bilet kosztuje 18 zł dla osoby dorosłej i 13 zł dla młodzieży szkolnej i studentów.

Zbudowana w latach 70. zapora spiętrzyła wodę na rzece Solince, poniżej jej ujścia do Sanu. Tak powstało Jezioro Solińskie – największy sztuczny zbiornik w kraju, o powierzchni 2,2 tys. hektarów. Podstawowym zadaniem, jakie spełnia jest zapobieżenie powodziom, które niegdyś systematycznie niszczyły Podkarpacie. Malownicze położenie jeziora, czysta woda i natura szybko przyciągnęły też ludzi. Nad brzegiem jeziora ulokowały się liczne ośrodki wypoczynkowe, pola namiotowe i wypożyczalnie sprzętu wodnego. Można pożeglować, popłynąć w rejs statkiem wycieczkowym lub kajakiem. Można też zanurkować. Podczas napełniania zbiornika zatopionych zostało kilka wsi.

Na starych mapach WIG z 1938 roku znajdziemy nazwy, których próżno nam szukać na dzisiejszych mapach turystycznych. Nie ma ich nawet zapisanych kursywą, jak to się dzieje w przypadku nieistniejących, wysiedlonych miejscowości.

Tereny dawnego Zadziału, Polany, Łęgu, Paraszczakówki, Wągliska, Jutrynia, Sokole, Zawóz, Solina – dawnych wsi i ich przysiółków, dziś są terenami położonymi na dnie sztucznego Jeziora Solińskiego, od kilkunastu do kilkudziesięciu metrów pod wodą. Tafla wody oscyluje w okolicy wysokości ok. 420 m n.p.m.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here