Strona główna Gorące tematy Uniwersytet Rzeszowski nie chce zadłużonego szpitala

Uniwersytet Rzeszowski nie chce zadłużonego szpitala

Senat Uniwersytetu Rzeszowskiego nie zgodził się na przejęcie Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 1 w Rzeszowie. Taką propozycję miał dla niego samorząd województwa podkarpackiego. Zdaniem władz uczelni poczucie odpowiedzialności za pacjentów oraz za rozwój uniwersytetu nie pozwala na przejęcie placówki, którego dług wynosi obecnie 72 miliony złotych, a wiele budynków wymaga kapitalnego remontu. Jak wyliczono, spłata zrestrukturyzowanego długo oznaczałaby konieczność spłaty w ciągu 3 lat 200 tysięcy złotych miesięcznie, a następnie 500 tysięcy złotych miesięcznie.

Senat uczelni zobligował władze uniwersytetu do starań w kierunku budowy szpitala uniwersyteckiego od podstaw. Koszt takiej inwestycji to co najmniej 500 milionów złotych.

Władze samorządu podkarpackiego nie ukrywają rozczarowania decyzją Senatu. Jak powiedział nam marszałek województwa podkarpackiego szpital jest w trakcie wielomilionowych inwestycji, a jako uniwersytecki miałby zapewnione w sieci szpitali bardzo dobre finansowanie, zdaniem marszałka decyzja uczelni oznacza dużą stratę dla województwa podkarpackiego.

 

Źródło: PR Rzeszów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here