Strona główna Najnowsze informacje Władysław Ortyl nowym szefem konserwatystów w Komitecie Regionów UE

Władysław Ortyl nowym szefem konserwatystów w Komitecie Regionów UE

Ortyl na stanowisku szefa liczącej obecnie 25 członków grupy EKR zastąpił Holendra Roba Jonkmana. To druga w ostatnim czasie nominacja Polaka na stanowisko szefa frakcji. Niespełna dwa tygodnie temu przewodniczącym Europejskiej Partii Ludowej (EPL) w Komitecie Regionów został marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Zmiany personalne związane są z zainaugurowaną we wtorek nową kadencją Komitetu Regionów.

Przewodniczący grupy politycznej to jedno z kluczowych stanowisk w Komitecie. Wchodzi on w skład wąskiego grona osób tworzących Konferencję Przewodniczących, która decyduje o najważniejszych sprawach politycznych i administracyjnych całej instytucji. Szef frakcji nadaje też kierunek, w jakim zmierza grupa polityczna, ma również wpływ na sprawy personalne. Ponadto zabiera głos w imieniu całej grupy podczas sesji plenarnych oraz w czasie spotkań z komisarzami UE.

Grupa Europejskich Konserwatystów i Reformatorów Komitetu Regionów, która określa się jako centroprawicowa i eurorealistyczna, została utworzona w 2013 roku.

Obecnie w Komitecie Regionów funkcjonuje sześć grup reprezentujących różne fragmenty sceny politycznej: Europejska Partia Ludowa (EPL), Partia Europejskich Socjalistów (PES), Odnowić Europę (OE), Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy (EKR) oraz Przymierze Europejskie (PE). Niedawno dołączyli do nich Zieloni, którzy są nową siłą polityczną w tym gremium.

Komitet Regionów, który jest organem doradczym UE, składa się z 329 przedstawicieli władz lokalnych i regionalnych, choć nie wszyscy zostali już mianowani. Komisja Europejska, Rada UE i Parlament Europejski są zobowiązane do zasięgania opinii samorządowców w procesie tworzenia prawa unijnego.

Władysław Ortyl, który jest członkiem Komitetu Regionów od 2016 roku, z podkarpackim samorządem związany jest od 1998 roku, kiedy zaczął pełnić mandat radnego województwa. Był też członkiem regionalnego zarządu (1998-2002), wicemarszałkiem (2001-2002), a następnie – po latach przerwy – marszałkiem województwa (od 2013 roku). W latach 2005-2013 sprawował mandat senatora RP, a w latach 2005-2007 był jednocześnie sekretarzem stanu w ówczesnym Ministerstwie Rozwoju Regionalnego. W styczniu 2019 roku został wiceprezesem Związku Województw RP.

Z Brukseli Mateusz Kicka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here