Strona główna Najnowsze informacje Wspólne ćwiczenia żołnierzy WOT i strażaków w Przemyślu

Wspólne ćwiczenia żołnierzy WOT i strażaków w Przemyślu

W najbliższą niedzielę (11.02) w Przemyślu odbędą się wspólne ćwiczenia żołnierzy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz strażaków z Komendy Miejskiej PSP.

 

W ćwiczeniach, które odbędą się na terenie Przemyśla, udział wezmą żołnierze 34. Batalionu Lekkiej Piechoty z Jarosławia. Jak zaznaczył brygady por. Witold Sura z 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej, szkolenie będzie obejmował działanie żołnierzy z innymi służbami w sytuacjach kryzysowych, takich jak klęski żywiołowe.

– Zajęcia prowadzone będą w dwóch blokach szkoleniowych. Jedna grupa żołnierzy odbędzie zajęcia na obiektach przemyskiej Komendy Miejskiej PSP. Tam szkolić się będą m.in. z profilaktyki przeciwpożarowej i udzielania pierwszej pomocy, w tym obsługi defibrylatora – dodał.

Natomiast druga grupa odbędzie ćwiczenia praktyczne z ratownictwa wodnego na stawikach przy ulicy Sanockiej.

Rzecznik podkreślił, że szkolenie prowadzone będzie przez płetwonurków PSP. – Nauczą oni żołnierzy m.in. jak podejmować poszkodowanego ze zbiornika wodnego, jak pomóc osobie znajdującej się pod lodem oraz jak udzielać pierwszej pomocy – wyjaśnił Sura.

Na zakończenie szkolenia dla jego uczestników zaplanowano zapoznanie z zasadami funkcjonowania Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Przemyślu.

Budowa WOT jako piątego rodzaju sił zbrojnych rozpoczęła się z początkiem 2017 roku. W pierwszym etapie sformowane zostało Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej oraz trzy brygady na terenie Podlasia, Lubelszczyzny i Podkarpacia. W tych jednostkach przeszkolonych zostało już około 6,5 tys. żołnierzy terytorialnej służby wojskowej.

W podkarpackiej brygadzie służy już ponad 3,5 tys. żołnierzy. Docelowo Wojska Obrony Terytorialnej będą liczyły 53 tys. żołnierzy w siedemnastu brygadach.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here