Strona główna Najnowsze informacje Za rok będą lepsze pouczenia dla stron procesu cywilnego

Za rok będą lepsze pouczenia dla stron procesu cywilnego

  • Prawodawca podjął już działania w celu ustandaryzowania pouczeń, których sądy udzielają stronom na piśmie w toku postępowania cywilnego.
  • Powinny być gotowe do 5 sierpnia 2020 r. – tyle czasu ma Minister Sprawiedliwości na przygotowanie komunikatywnych pouczeń zgodnie z dyspozycją nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego z 4 lipca 2019 r.

Odpowiedź w tej sprawie przysłał wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł po tym, jak RPO zwrócił uwagę na problem: Polska przegrywa przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka, bo sądy nie udzielają odpowiednich pouczeń obywatelom, którzy wytoczyli procesy cywilne – a nie mieli adwokata.

Pouczenia bardziej zrozumiałe

Jak wyjaśnił minister Warchoł, trwają właśnie prace koncepcyjne nad projektem nowych pouczeń. Mają być zredagowane w sposób bardziej zrozumiały niż dotychczas (przede wszystkim dla osób niebędących prawnikami), dlatego planowana jest w tym zakresie współpraca z jednostkami naukowymi zajmującymi się dostosowaniem języków fachowych (w tym przypadku języka prawniczego) do aparatu pojęciowego przeciętnego Polaka.

Wiceminister Warchoł zobaczył ośrodki pomagające ofiarom

5 ml złotych dla pokrzywdzonych na Podkarpaciu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here