Prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc i Wiceminister Sprawiedliwości Marcin Warchoł

Dzisiaj w ratuszu podpisano umowę w sprawie budowy nowego gmachu Sądu Okręgowego w Rzeszowie. Zamek Lubomirskich stanie się nową przestrzenią artystyczno-kulturalną w mieście.

Umowa polega na „wyrażenia woli rozpoczęcia współpracy”, a konkretnie, współpraca ma dotyczyć budowy nowej siedziby sądu na działce, któa zostanie przekazana przez miasto. Ponadto mowa jest o partycypacji finansowej miasta w budowie sądu oraz o „wygaszeniu trwałego zarządu” oraz przekazanie obecnego budynku sądu tzw. Zamku Lubomirskich przy placu Śreniawitów na rzecz Rzeszowa.

W podpisaniu wziął udział Wiceminister Sprawiedliwości Marcin Warchoł.

– To historyczny, wyjątkowy moment – mówił wiceminister Marcin Warchoł. – Miasto rozwija się, a to zasługa prezydenta Tadeusza Ferenca. Miejsca w rankingach nie biorą się z sufitu.

Budowa nowego sądu

Marcin Warchoł dodał, że zabiegał o przekazanie Zamku miastu u ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro, dla którego – z powodów rodzinnych – jest to także wyjątkowe miejsce.

Nowy budynek sądu miałby powstać obok Sądu Rejonowego, na jednohektarowej działce przy ulicy Dołowej.

To nie tylko sąd, ale bodziec do rozwoju gospodarki, tam rozwiną się usługi kateringowe, prawne, drukarskie – zapowiedział minister.

Nowa przestrzeń kulturalna w mieście

Jak zapowiedział Katarzyna Pawlak, dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miasta Rzeszowa, wkrótce zostanie powołana Wojewódzka Rada Kultury pod patronatem prezydenta Rzeszowa. To ciało, w skład którego wejdą przedstawiciele kultury określi co powinno mieścić się w Zamku, dotychczasowym sądzie. Mogłyby tam odbywać się koncerty, spektakle teatralne.

– To miejsce dla wielu instytucji – mówiła Katarzyna Pawlak. – Muzeum Okręgowe chciałoby więcej miejsca, BWA, Muzeum Dobranocek, Teatr Muzyczny, może teatr tańca.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here