Strona główna Najnowsze informacje Zatrzymano 110 kradzionych aut

Zatrzymano 110 kradzionych aut

Budomierz (woj. podkarpackie), 02.12.2013. Nowe drogowe polsko-ukraiñskie przejœcie graniczne Budomierz-Hruszew otwarto 2 bm., w Budomierzu. Inwestycja kosztowa³a prawie 146 mln z³. Infrastruktura przejœcia zlokalizowana jest po polskiej stronie, przeznaczone jest dla samochodów o dopuszczalnej masie ca³kowitej do 3,5 tony. Pod wzglêdem rozwi¹zañ organizacyjnych i architektonicznych to jedno z najnowoczeœniejszych przejœæ na granicy zewnêtrznej UE. (dd/mgo) PAP/Darek Delmanowicz
110 ukradzionych w całej Europie pojazdów zatrzymali już w tym roku funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej – nie tylko na przejściach granicznych, ale także wewnątrz kraju. Najdroższe miało wartość aż pół miliona złotych. Nową metodą są próby przemytu pojazdów wziętych z wypożyczalni, między innymi w Niemczech i Hiszpanii.
Podczas kontroli samochodów wyjeżdżających z Polski i Unii Europejskiej funkcjonariusze Straży Granicznej dokładnie kontrolują numery identyfikacyjne pojazdów i dokumenty, bo to one najczęściej są przerabiane lub fałszowane. Zajmują się tym dobrze zorganizowane grupy przestępcze. 
W ustaleniu tego pomaga współpraca z policją w Polsce i innych państwach Europy. Dzięki temu tylko w ostatnich tygodniach zatrzymano kilka luksusowych aut. Miedzy innymi Range Rovera Sport o wartości 400 tysięcy złotych skradzionego we Włoszech, a także dwa inne, równie drogie, auta tej marki ukradzione w Belgii i Włoszech.
Najdroższym zatrzymanym w tym roku autem było BMW o wartości pół miliona złotych. Zostało wypożyczone w Hiszpanii na podstawie fałszywych dokumentów. Dzięki zamontowanemu GPS-owi ustalono, że kierujący przyjechał autem do podwarszawskiego Wołomina. Tam samochód zatrzymali funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej wraz z policją. To nie jedyny tego typu przypadek w ostatnich tygodniach.
Oprócz samochodów osobowych Straż Graniczna udaremnia także wywiezienie z Unii Europejskiej innych kradzionych pojazdów. Między innymi furgonetek, quadów, motocykli oraz elektrycznych rowerów, a nawet maszyn budowlanych, na przykład ładowarki teleskopowej o wartości 100 tysięcy. Pojazd skradziony we Francji od kilku tygodni był poszukiwany przez Interpol.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here