Strona główna Najnowsze informacje Zmarł Stanisław Żółkiewicz-wybitny działacz patriotyczny

Zmarł Stanisław Żółkiewicz-wybitny działacz patriotyczny

Stanisław Żółkiewicz (pośrodku) podczas odbudowy Pomnika Orląt Przemyskich w 1994 roku.

Stanisław Żółkiewicz urodził się we wsi Pnikut  na terytorium dzisiejszej Ukrainy. Przymusowo wcielony do Armii Czerwonej, w  1957 został repatriowany do Polski. W 1980 jako jeden z pierwszych organizował w Przemyślu struktury podziemnej Solidarności. Pełnił funkcję wicewojewody przemyskiego. Wieloletni działacz społeczny i kresowy, współzałożyciel Polskiego Stronnictwa Kresowego i prezes Stowarzyszenia Obrony Pamięci Orląt Przemyskich.

W historii Przemyśla zapisał się najmocniej jako przewodniczący Społecznego Komitetu Obrony Polskiego Kościoła oo. Karmelitów Bosych w Przemyślu, który w 1991 roku zablokował przekazanie mniejszości unickiej kościoła karmelitów na katedrę greckokatolicką. W obliczu protestu kierowanego przez Żółkiewicza, papież Jan Paweł II przekazał na potrzeby unitów pojezuicki kościół garnizonowy p.w. Serca Jezusowego.

Inicjator i organizator odbudowy Pomnika Orląt Przemyskich zburzonego przez hitlerowców w 1940 roku.

Współzałożyciel i członek władz Światowego Kongresu Kresowian i Instytutu Kresów Rzeczypospolitej. Działacz na rzecz upamiętniania Polaków pomordowanych na Wschodzie przez NKWD i ofiar mordów OUN-UPA na Kresach Wschodnich. Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi (2009, odmówił przyjęcia) i Krzyżem Wolności i Solidarności (2016)

Zmarł dzisiaj w wieku 84 lat.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here